Описание на ИБУПРОФЕН ТАБЛ. 200 мг. х 100
ИБУПРОФЕН / IBPROFEN Таблетки 200 мг. описание:
Ibuprofen Polfa 200 mg coated tablets представлява лекарствен продукт без лекарско предписание, съдържащ ибупрофен, който облекчава болката, понижава телесната температура и намалява възпалението. Прилага се при главоболие, невралгия, зъбобол, болки в кръста, менструални болки, ревматични и мускулни болки, простуда и грип, съпроводени с повишаване на температурата. Ибупрофен Полфа принадлежи към групата лекарства наречени нестероидни противовъзпалителни средства. Има мек до умерен противовъзпалителен и антипиретичен ефект. Ибупрофен се абсорбира в стомашночревния тракт. Пикова серумна концентрация на ибупрофен се достига 1-2 часа след перорален прием. Храната и лекарствата, неутрализиращи стомашната секреция, не нарушават абсорбцията на ибупрофен.
ИБУПРОФЕН / IBPROFEN Таблетки 200 мг. употреба:
Винаги приемайте това лекарство точно както Ви е казал Вашият лекар или фармацевт. Ако не сте сигурни в нещо, попитайте Вашия лекар или фармацевт.
Възрастни и деца над 12 годишна възраст
Първоначално 2 таблетки, приети с вода. След това - 1 - 2 таблетки на всеки 4 часа, ако е необходимо.
Не приемайте повече от 6 таблетки дневно.
Не приемайте лекарството повече от 3 дни без консултация с лекар.
Ако независимо от лечението, болката и температурата се влошават или се появяват нови симптоми след първите 2 дни обърнете се към лекар.
Нужна е консултация с лекар, в случай че се налага употреба на ибупрофен повече от 3 дни при деца от 6 месечна възраст (между 6 месеца и 12 години) или юноши (между 12 години и 18 години), както и в случай на влошаване на симптомите.
Ако имате впечатлението, че ефектът от Ибупрофен Полфа е по-силен или по-слаб консултирайте се с лекар.
Ако сте приели повече от необходимата доза Ибупрофен Полфа
Следните симптоми могат да се появят при прием на НСПВС в дози по-високи от препоръчаните: гадене, повръщане, коремна болка или диария в редки случаи. Шум в ушите, главоболие, виене на свят или стомашно-чревно кървене, също могат да се появят. При тежко отравяне се засяга централната нервна система, което се манифестира със сънливост или възбуда, дезориентация или кома в много редки случаи. Много рядко се наблюдават конвулсивни припадъци. При тежка интоксикация може да се развие метаболитна ацидоза и протромбиновото време /INR/ да се увеличи. Могат да се наблюдават остра бъбречна недостатъчност и чернодробни лезии, задух, внезапно спадане на кръвното налягане, брадикардия или тахикардия и предсърдни фибрилации. Изостряне на астматичните симптоми може да се наблюдава при пациенти с бронхиална астма.
Ако сте приели голямо количество ибупрофен, обърнете се към Вашия лекар, който ще Ви помогне да изхвърлите поетото лекарство от стомаха и ще предприеме необходимите животоподдържащи мерки.
Поради значителното свързване на активната субстанция с плазмените протеини хемодиализата е неефективна.
Ако сте приели доза, по-голяма от препоръчваната обърнете се веднага към лекар или фармацевт.
Ако сте пропуснали да приемете Ибупрофен Полфа
Не вземайте двойна доза, за да компенсирате пропуснатата таблетка.
Приемете следващата доза според установената схема на лечение.
ИБУПРОФЕН / IBPROFEN Таблетки 200 мг. състав:
Активно вещество: ибупрофен 200 mg.
Другите съставки (помощни вещества) са:
Сърцевина:
Повидон (25) - 4.5 mg;
Лактоза монохидрат - 65.0 mg;
Картофено нишесте - 50.0 mg;
Талк - 7.0 mg;
Силициев диоксид, колоиден безводен - 1.0 mg;
Магнезиев стеарат - 2.5 mg.
Покритие:
Сукроза - 149.85 mg;
Талк - 44.5 mg;
Арабска гума (сух спрей) - 5.0 mg;
Карнаубски восък - 0.1 mg;
Бял восък - 0.05 mg;
Кохинил червено - 0.5 mg.
Листовка: информация за потребителя
ИБУПРОМ 200 mg обвити таблетки IBUPROM 200 mg coated tablets Ибупрофен(ibuprofen)
Прочетете внимателно цялата листовка, преди да започнете да приемате това лекарство» тъй като тя съдържа важна за Вас информация.
Винаги приемайте това лекарство точно както е описано в тази листовка или както Ви е казал Вашият лекар, фармацевт или медицинска сестра.
Запазете тази листовка. Може да се наложи да я прочетете отново.
Прочети повече >>
Листовка: информация за потребителя
ИБУПРОМ 200 mg обвити таблетки IBUPROM 200 mg coated tablets Ибупрофен(ibuprofen)
Прочетете внимателно цялата листовка, преди да започнете да приемате това лекарство» тъй като тя съдържа важна за Вас информация.
Винаги приемайте това лекарство точно както е описано в тази листовка или както Ви е казал Вашият лекар, фармацевт или медицинска сестра.
Запазете тази листовка. Може да се наложи да я прочетете отново.
Ако се нуждаете от допълнителна информация или съвет, попитайте Вашия фармацевт.
Ако получите някакви нежелани лекарствени реакции, уведомете Вашия лекар,
фармацевт или медицинска сестра. Това включва и всички възможни нежелани реакции,
неописани в тази листовка. Вижте точка 4.
Ако след 3 дни не се чувствате по-добре, или състоянието Ви се влоши, трябва да потърсите лекарска помощ.
Какво съдържа тази листовка
1. Какво представлява ИБУПРОМ и за какво се използва
2. Какво трябва да знаете, преди да приемете ИБУПРОМ
3. Как да приемате ИБУПРОМ
4. Възможни нежелани реакции
5. Как да съхранявате ИБУПРОМ
6. Съдържание на опаковката и допълнителна информация
1. Какво представлява ИБУПРОМ и за какво се използва
ИБУПРОМ е аналгетично лекарство. Използва се при лечение на възпалителни състояния, които може да са една от причините за поява на болка. Лекарственият продукт понижава телесната температура.
Показанията за употреба на лекарството включват лечение на лека до умерена болка от различен произход, включително: главоболие, зъбобол, мускулни болки, болки в областта на гърба и седалището, костни и ставни болки. Дисменорея. Повишена температура (преди всичко при грип, настинка или други инфекциозни заболявания).
2.Какво трябва да знаете, преди да приемете ИБУПРОМ
Не приемайте Ибупром
ако сте ал ергични к ъм ибупрофен, други нестероидни противовъзпалителни средства (НПВС) или към някоя от останалите съставки на това лекарство (изброени в точка 6); ако сте имали алергични прояви в миналото (като хрема, уртикария или бронхиална астма) след прием на ацетилсалицилова киселина или други нестероидни противовъзпалителни средства (НПВС);
ако имате активна в момента или сте имали в миналото стомашна язва и (или) язва на
дванадесетопръстника, перфорация или кървене, след прием на НПВС;
ако имате тежка чернодробна, бъбречна или сърдечна недостатъчност;
едновременно с други нестероидни противовъзпалителни средства, включително СОХ-2
инхибитори (повишен риск от нежелани лекарствени реакции); през първите три месеца на бременността; при хеморагична диатеза.
Предупреждения и предпазни мерки
Говорете с Вашия лекар или фармацевт, преди да приемете ИБУПРОМ.
Обърнете специално внимание:
при системен лупус еритематозус или смесени колагенози;
при симптоми на алергични реакции след прием на ацетилсалицилова киселина;
при заболявания на стомашно-чревния тракт и хронични възпалителни заболявания на
червата (улцеративен колит, болест на Crohn);
при хипертония и/или сърдечни нарушения;
при нарушена бъбречна функция;
при нарушена чернодробна функция;
при нарушено кръвосъсирване;
при активна в момента или анамнестични данни за бронхиална астма или симптоми на алергични реакции; възможна е поява на бронхоспазъм след прием на лекарствения продукт;
при прием на други лекарства (особено антикоагуланти, диуретици, сърдечни лекарства, кортикостероиди).
Съществува риск от кървене, разязвяване или перфорация в областта на храносмилателните пътища, които може да са фатални, със или без предупредителни симптоми, при пациенти с анамнестични данни за подобни прояви. При поява на кървене или разязвяване от страна на храносмилателните пътища, незабавно трябва да се преустанови приемът на лекарствения продукт. Пациентите с анамнеза за стомашно-чревни заболявания, и по специално болните в напреднала възраст, трябва да бъдат предупредени, че трябва незабавно да уведомят лекаря при поява на някакви необичайни коремни прояви (най-вече за кървене), особено в началото на лечението.
Едновременното, продължително приложение на различни аналгетични лекарства може да доведе до бъбречно увреждане с бъбречна недостатъчност (аналгезийна нефропатия).
Употребата на този лекарствен продукт при дехидратирани (обезводнени) пациенти увеличава риска от бъбречно увреждане.
Преди започване на лечението трябва да се обърне особено внимание (пациентът трябва да се консултира с лекар или фармацевт) при болни с хипертония и/или сърдечна недостатъчност със задръжка на течности, или анамнестични данни за хипертония или отоци, свързани с прилагане на НПВС.
Лекарства като ИБУПРОМ могат да бъдат свързани с леко увеличен риск от сърдечен инцидент („миокарден инфаркт") или инсулт. Този риск е по-вероятен при високи дози и при продължително лечение. Не превишавайте препоръчаните дози и продължителността на лечението. В случай, че симптомите са същите или се усилят, или се появят нови прояви, трябва да се свържете с лекар.
Ако имате проблеми със сърцето, прекаран инсулт или мислите, че за Вас може да има риск от появата им (напр. имате високо кръвно налягане, диабет, повишени стойности на холестерол или сте пушач), трябва да обсъдите лечението с Вашия лекар или фармацевт.
В много редки случаи, при употреба на НПВС са отбелязани тежки кожни реакции, някои от които фатални, включително ексфолиативен дерматит, синдром на Stevens-Johnson и епидермална некролиза. Рискът от възникване на тези тежки реакции е най-голям в началото на лечението, в повечето случаи през първия месец от приема на продукта. Употребата на лекарствения продукт трябва да се преустанови след поява на първите симптоми: кожен обрив, увреждане на лигавиците или други прояви на свръхчувствителност.
Този лекарствен продукт принадлежи към група лекарства (нестероидни противовъзпалителни средства), които могат да окажат неблагоприятно влияние върху фертилитет при жени.Тези ефект е временен и отзвучава след преустановяване на лечението. При забрменяване трябва да информирате Вашия лекар, преди да започнете лечение с ибупрофен.
Трябва да уведомите Вашия лекар, дори ако посочените по-горе предупреждения са се отнасяли за Вас в миналото.
Деца и юноши
Лекарственият продукт не трябва да се използва при деца под 6 години. Други лекарства и ИБУПРОМ
Информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако приемате, наскоро сте приемали или е възможно да приемете други лекарства.
Лекарственият продукт ИБУПРОМ не трябва да се използва едновременно с други нестероидни противовъзпалителни лекарства (вкл. циклооксигеназа 2 инхибитори, като целекоксиб или еторикоксиб), обезболяващи лекарства или ацетилсалицилова киселина (в аналгетични дози).
При започване на лечение с ибупрофен лекарят трябва да бъде информиран особено за прием на следните лекарствени продукти:
ацетилсалицилова киселина в малки дози (75 mg), приета един път дневно;
антихипертензивни лекарства или диуретици;
лекарства, които намаляват съсирването на кръвта (антикоагуланти или тромбоцитни антиагреганти);
кортикостероиди (напр., преднизолон или дексаметазон); метотрексат (антинеопластично лекарство); литий (антидепресивно лекарство); зидовудин (антивирусно лекарство).
Бременност, кърмене и фертилитет
Ако сте бременна или кърмите, смятате, че може да сте бременна или планирате бременност, посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди употребата на това лекарство.
Посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди употребата на което и да е лекарство
Не се препоръчва прилагане на този лекарствен продукт през първите 6 месеца на бременността. ИБУПРОМ не трябва да се прилага през третия триместър на бременността, защото може да увеличи риска от усложнения при майката и детето в периода около времето за раждане.
Ибупрофен преминава в много малки количества в майчиното мляко и не са известни случаи на нежелани лекарствени реакции при кърмачета. Не се налага спиране на кърменето при краткотрайно лечение с ибупрофен в ниски дози.
За влиянието на лекарствения продукт върху фертилитета вижте „Предупреждения и предпазни мерки".
Шофиране и работа с машини
Няма данни за нежелани реакции на лекарствения продукт, които биха могли да окажат влияние върху способността за шофиране и работа с машини, или психофизическите способности при прилагане на този лекарствен продукт в препоръчваните дозировка и продължителност на терапевтичния курс.
ИБУПРОМ съдържа захар. Ако Вашият лекар Ви е казал, че имате непоносимост към някой
захари, посъветвайте се с него преди да вземете този продукт.
3. Как да приемате ИБУПРОМ
Винаги приемайте това лекарство точно както е описано в тази листовка или както Ви е казал Вашият лекар, фармацевт или медицинска сестра. Ако не сте сигурни в нещо, попитайте Вашия лекар или фармацевт.
Препоръчителната доза е:
Деца от 6 до 9 години (телесно тегло 20-29 Kg)
За краткосрочно лечение, 1 таблетка през устата на всеки 6-8 часа след хранене. Да не се приемат повече от 3 таблетки дневно (максимална дневна доза 600 mg).
Деиа от 10 до 12 години (телесно тегло 30-39 kg)
За краткосрочно лечение, 1 таблетка през устата на всеки 6 часа след хранене. Да не се приемат повече от 4 таблетки дневно (максимална дневна доза 800 mg).
Възрастни и деиа над 12 години'.
Лечение за постигане на бърз ефект: 1 до 2 таблетки дневно през устата след хранене на всеки 4 часа (не трябва да се превишава дневна доза от 6 таблетки).
Лекарственият продукт не трябва да се използва при деца под 6 години. Не трябва да се надвишава препоръчителната доза.
Трябва да се консултирате с Вашия лекар, ако почувствате, че ефектът на лекарствения продукт е твърде силен или прекалено слаб.
Лекарственият продукт е предназначен за краткотрайно приложение. В случай, че симптомите
са същите или се усилят, или се появят нови прояви, трябва да се свържете с лекар.
Не трябва да приемате лекарствения продукт за повече от 3 дни, без да се консултирате с лекар.
Ако сте приели повече от необходимата доза ИБУПРОМ
Ако случайно сте приели твърде висока доза от лекарствения продукт, трябва незабавно да се свържете с лекар, който ще вземе необходимите мерки.
При повечето пациенти може да се появят: гадене, повръщане, болки в епигастриума или в по-редки случаи диария. Възможна е поява на шум в ушите, главоболие или кървене от стомашно-чревния тракт. При значително предозиране се засяга централната нервна система и се проявява със сънливост и понякога възбуда, дезориентация или кома. Много рядко е възможна поява на гърчове. При тежко предозиране е възможно развитие на метаболитна ацидоза и удължаване на протромбиновото време. Възможно е развитие на остра бъбречна недостатъчност и чернодробно увреждане. При астматици може да се обостри бронхиалната астма.
Няма специфичен антидот. Лекарят ще приложи симптоматично и поддържащо лечение.
Ако сте пропуснали да приемете ИБУПРОМ
Не вземайте двойна доза, за да компенсирате пропуснатата доза.
Ако имате някакви допълнителни въпроси, свързани с употребата на това лекарство, попитайте Вашия лекар или фармацевт.
4. Възможни нежелани реакции
Както всички лекарства, това лекарство може да предизвика нежелани реакции въпреки че не всеки ги получава.
Нечести нежелани реакции (при 1 до 10 на 1 000 пациенти, използвали лекарство) главоболие, диспепсия, коремна болка, уртикария, сърбеж.
Редки нежелани реакции (при 1 до 10 на 10 000 пациенти, използвали лекарството)
диария, флатуленция, запек, повръщане, гастрит, световъртеж, безсъние, възбуда, раздразнителност и умора;
отоци вследствие на заболявания на бъбреците и пикочните пътища.
Много редки нежелани реакции (при по-малко от 1на 10 000 пациенти, използвали лекарството) мелена, хематемеза, улцеративен стоматит, обостряне на улцеративен колит и болест на Crohn;
стомашна язва и/или язва на дванадесетопръстника, кървене от храносмилателните пътища, понякога с фатален изход, особено при пациенти в напреднала възраст; описани са отделни случаи на депресия, психични реакции и шум в ушите, асептичен менингит;
понижена урейна екскреция, отоци, остра бъбречна недостатъчност, папиларна некроза, хипернатриемия (задръжка на натрий);
чернодробни нарушения, особено при продължително лечение;
разстройства на хемопоезата (анемия, левкопения — намаляване броя на левкоцитите, тромбоцитопения - намаляване броя на тромбоцитите, панцитопения - хематологично нарушение с дефицит на всички формени елементи на кръвта, агранулоцитоза -намаляване броя на гранулоцитите). Първите симптоми са повишена температура, възпаление на гърлото, повърхностно разязвяване на устната кухина, грипоподобни симптоми, изтощение, тенденция към кървене (напр. натъртвания, синини, червено-морави петна по кожата и лигавиците, кървене от носа); еритема мултиформе, синдром на Stevens-Johnson, епидермална некролиза; тежки реакции на свръхчувствителност като оток на лицето, езика и ларинкса, задух, тахикардия - нарушения на сърдечния ритъм, хипотония - внезапно понижаване на артериалното кръвно налягане, шок, обостряне на бронхиална астма и бронхоспазъм; при пациенти с автоимунни заболявания (системен лупус еритематозус, смесени колагенози) по време на лечение с ибупрофен са отбелязани единични случаи със симптоми на асептичен менингит, като скованост на врата, главоболие, гадене, повръщане, повишена температура и дезориентация.
Има съобщения за оток, хипертония и сърдечна недостатъчност свързани с провеждано лечение
Употребата на лекарствени продукти като ИБУПРОМ може да е свързана с леко повишен риск от сърдечен пристъп (миокарден инфаркт) или мозъчен инсулт.
Нежеланите реакции възникват рядко при временна употреба на лекарството. Рискът от възникване на нежелани реакции при пациенти в напреднала възраст е по-голям отколкото при по-младите пациенти. Честотата и тежестта на нежеланите реакции може да се намали при използване на по-ниски терапевтични дози за по-кратък период от време.
Съобщаване на нежелани реакции
Ако получите някакви нежелани лекарствени реакции, уведомете Вашия лекар, фармацевт или медицинска сестра. Това включва всички възможни неописани в тази листовка нежелани реакции. Можете също да съобщите нежелани реакции директно чрез Изпълнителната агенция по лекарствата, ул. „Дамян Груев" № 8, 1303 София, тел.: +359 2 8903417, уебсайт: www.bda.bg. Като съобщавате нежелани реакции, можете да дадете своя принос за получаване на повече информация относно безопасността на това лекарство.
5.Как да съхранявате ИБУПРОМ
Да се съхранява на място, недостъпно за деца. Да се съхранява под 25° С.
Не използвайте това лекарство след срока на годност, отбелязан върху опаковката. Срокът на годност отговаря на последния ден от посочения месец.
Не изхвърляйте лекарствата в канализацията или контейнера за домашни отпадъци. Попитайте Вашия фармацевт как да изхвърляте лекарствата, които вече не използвате. Тези мерки ще спомогнат за опазване на околната среда.
6. Съдържание на опаковката и допълнителна информация
Какво съдържа ИБУПРОМ
Активното вещество е ибупрофен 200 mg Другите съставки са:
Състав на ядрото: целулоза на прах, царевично нишесте, прежелатинизирано нишесте, гуар гума, талк, кросповидон тип А, силициев диоксид колоиден, хидратиран, хидрогенизирано растително масло.
Състав на покритието: хидроксипропилцелулоза, макрогол 400, талк, желатина, захароза, каолин, сладкарска захар, калциев карбонат, арабска гума, титанов диоксид, бяло багрило - Опалукс бяло AS 7000, карнаубски восък, черно мастило - Опалукс черно S-1-17823.
Как изглежда Ибупром и какво съдържа опаковката
2 обвити таблетки в опаковка -6 обвити таблетки в опаковка -10 обвити таблетки в опаковка -30 обвити таблетки в опаковка -50 обвити таблетки в опаковка -
1 саше с 2 таблетки 1 блистер с 6 таблетки 1 блистер с 10 таблетки 1 бутилка с 30 таблетки 1 бутилка с 50 таблетки
Притежател на разрешението за употреба и производител
US Pharmacia Sp.z.o.o. Ziebicka 40 50-507 Wroclaw Полша
Дата на последно преразглеждане на листовката октомври/2014