10 начина за облекчаване на дишането при астма
19.02.2015
Трудно дишате, мъчат ви кашлица и задушаване?!
Вероятността да имате астма е голяма, а болестта се лекува трудно. Въпреки недобрата класация и превенцията на астматични заболявания съществуват редица техники и похвати, които могат да облекчат симптомите дори без да се налага употребата на медикаментозни средства.
-
Дихателна гимнастика за укрепване на организма – специалистите съветват всеки ден да се отделят по – минути за аеробни и гимнастически упражнения. Ускореното дишане пречиства дихателните пътища, разширява кръвоносните съдове и действа благоприятно. Спортните занимания трябва да се извършват в проветрени стаи. Плуването намалява затрудненото дишане и пристъпите на астма.
-
Дишане през нослето – сухият и студен въздух може да провокира бронхоспазми, затова е изключително важно дишането през носа и овлажняването на въздуха.
-
Влажността в помещенията има ключова позиция – в прекалено топлата и влажна среда се зараждат множество болестотворни бактерии, които провокират астматични заболявания. Ето, защо е важно редовното проветряване и следенето на влажността на въздуха, която не бива да е повече от 40-50%.
-
Аспираторните и лекарствени средства при простуда и болка – някои лекарства за обезболяване и срещу настинка съдържат ацетилсалицилова киселина или инупорфен. Такива могат да предизвикат задушаване, а се продават дори без рецепти.
-
Натрият в храните провокира астмата – в някои случай, този елемент активизира астмата. Важно е да се следят етикетите върху опаковките и при нужда от пазаруване. Калиев бисулфат и натрий се съдържат в бира, вина, сушени плодове и морски продукти.
-
Гореща вана срещу астматичен пристъп – само с накисване за 15 минути на ходилата в гореща вода и синап на прах могат да облекчат и предотвратят астматичен пристъп.
-
Аромотерапия за облекчаване на астма – инхалации с масла като евкалипт, мента, бор, чаено дърво, лавандула и бергамот облекчат симптомите на астма.
-
Инхалаторът се носи навсякъде – аксесоарите за астматици са задължителни и трябва да бъдат носени навсякъде. Инхалаторът с кристали от морска сол са най-подходящи, съветват специалистите по лечение и профилактика на дихателните пътища.
-
Фитотерапия срещу затруднено дишане – смес от една кафена лъжичка стрък на багулник и коприва, залети с вряла вода може да се пие като настойка по 5 пъти на ден в количество от ½ чаена чаша.
-
Методът на Бутейко – дишането по метода на Бутейко се базира на частични и не дълбоки вдишвания. Вдишването на въздух се прави за няколко секунди, след което се издишва. При астматично болните тази техника трябва да се изгради като навик.