Сайтът използва бисквитки.
Тъгата, по-рядко или по-често, връхлита всеки от нас. Понякога е трудно тя да бъде различена от депресията. Как да прецените, дали просто тъгувате, или сте изпаднали в депресивно състояние и имате нужда от специализирана помощ?
Тъгуваме при раздели и загуби, при проблеми с изпитите или с работата, при неразбирателство в семейството или с приятелите. Тъгата е нормално човешко чувство. Тя позволява да обработите негативното събитие по здравословен начин. Това е емоция, субективно състояние, което:
Тъгата обикновено се повлиява добре от дребни промени в начина ви на живот и в ежедневието. Започнете нови дейности, свържете се с нови хора, спортувайте или се посветете на нова кауза. И не се самолекувайте с антидепресанти и стимулатори.
Ако емоцията продължи повече от половин месец, твърде вероятно е да е сигнал за депресия.
Депресията е психично разстройство, което променя поведението и нагласите, влошава здравето и качеството на живот. Тя засяга начина, по който мислите за себе си, разбирате и се свързвате с околните хора и с околната среда. Обективно състояние е, доказва се и се диагностицира. Вероятно е да се случи на всекиго. Първите ѝ пристъпи се разпознават по:
Тук тъгата е само едно от проявленията на депресивното разстройство. Конкретната причина за депресивното състояние обикновено е неясна.
Ако подобни чувства и настроения продължат по-дълго от две седмици, необходимо е да потърсите специалист. Малцина са хората, които успяват да се справят сами, а рискът да затънете в така нареченото голямо депресивно разстройство е много сериозен.
При задълбочаване на депресивното състояние, когато то обсебва почти напълно ежедневието ви, към вече споменатите симптоми, се добавят:
Накратко – буквално губите функционалността си и интереса към самите себе си. Смята се, че проява на 5 от всички споменати симптоми за по-дълго от две седмици е ясен сигнал за депресивно разстройство.
Лечението на депресията се извършва с антидепресанти и психотерапия. В началото антидепресантите могат да изострят симптомите, преди да ги потиснат. Те също дават доста странични ефекти и затова трябва да се изписват от квалифициран специалист, който да наблюдава състоянието на болния и промените му.
Задачата на психотерапевта е да обучи пациента, да го запознае с реалното положение и проявите му, да го научи на механизми за справяне, да го подкрепи в определянето на критичните области, обуславящи състоянието му.
При остри случаи е препоръчително болният да бъде приет в болница.
Не е трудно да се справите сами с тъгата си. Но рядко някой се справя сам с депресията. В нея няма нищо срамно и осъдително. Тя е болестно състояние като всяко друго. Потърсете помощ веднага, щом усетите че нещо не е наред.