Сайтът използва бисквитки.
На почти всеки козметичен продукт е посочено за какъв тип кожа е. Всеки съвет за избор на козметика започва с препоръката да подберете продукти, подходящи за него. А как да определите какъв е той? Не е трудно да го направите. Достатъчно е да сте наблюдателни и да проследите усещанията си.
Дерматолозите говорят за пет типа – мазна, комбинирана, нормална, суха и чувствителна, като някои специалисти правят уговорката, че чувствителен на моменти може да е всеки от останалите 4 типа.
Имате три достъпни начина за решението на задачата. Те са:
Наблюдение
В огледалото виждате:
Проверка с попивателна хартия (или мека салфетка)
Измийте лицето си с щадящ продукт и приятно топла вода. Попийте с мека кърпа с леко потупване. Изчакайте между половин и един час, без да нанасяте нищо. Вземете попивателна хартия или мека салфетка и притиснете последователно към брадичката, носа и зоната около него, към челото и бузите. След всяка зона вдигайте хартията към светлината и я разглеждайте.
При видими мазни петна, оставени от всички зони, кожата е мазна. Ако след Т-зоната има явни следи, а бузите не оставят почти никакви, е комбинирана. При слабо омазняване до почти липсващо е нормална. Липсващо омазняване означава суха кожа. Ако вместо мазни петна по хартията има дребни люспици, е много суха и се лющи.
Методът на чистото лице
Той донякъде смесва първите два. Почиствате и подсушавате лицето си щадящо. Не нанасяте никаква козметика. След около час се огледайте внимателно. Блясъкът, появил се по челото, бузите, носа издава мазната кожа. Ако бузите са матови, а Т-зоната лъщи – комбинирана. Усещате леко опъване при усмивка или гримаса – суха. Не забелязвате лъщене, чувствате се комфортно – честито, радвате се на нормална.
Имайте предвид, че типът кожа не е веднъж завинаги даден. Той се променя както под влиянието на околната среда (студ, жега, сух или влажен въздух), така и поради резки хормонални промени, заболявания, продължителен прием на лекарства и напредване на възрастта. Промените могат да се дължат и на използваната козметика и рутина в обгрижването. Те могат да са както към по-добро, така и към влошаване.
Проверявайте периодично състоянието и типа на кожата си и коригирайте рутинната грижа и вида на козметичните продукти според настъпилите промени. Помнете, че дехидратирана може да е всеки тип кожа, затова се грижете за редовното ѝ овлажняване.
Ако все пак не сте сигурни нито в характеристиките, нито в потребностите на кожата си и нужната ѝ козметика, идете на дерматолог. Той ще я диагностицира и ще направи своите предписания.