Обикновено използваме думата „стрес“, когато чувстваме, че всичко ни идва прекалено многo, претоварени сме и се чудим дали може да се справим с натиска върху нас.
Всичко, което е предизвикателство или залапаха за нашето благосъстояние е стрес. Като цяло стресът е свързан с външни и вътрешни фактори. Външните фактори, това са неща свързани с работата ни, семейството, отношението с другите, предизвикателствата, трудностите и очакванията с които се сблъсквате всеки ден. Докато вътрешните фактори определят способността на организма да отговори на тези външни фактори и да се справи с тях. Тези вътрешни фактори като хранителен статус, общо здравословно и емоционално състояние, както и почивката и количеството сън определят вашата способност за справяне със стреса.
Когато сме изправени пред предизвикателство или заплаха, тялото ни активира ресурси, за да ни защити с цел да се размине възможно най-бързо или да се преборим с него.
Когато да речем сме свидетели на някаква ситуация, която възприемаме като заплаха за нас нашето тяло произвежда по-големи количества кортизол, адреналин и норадреналин, което от своя страна предизвиква по-висока сърдечна честота, повишена мускулна готовност, изпотяване и пр. И всички тези фактори ни помагат да се предпазим в опасна ситуация.
Когато сте под стрес се повишава кръвното налягане, дишането се ускорява а храносмилателната система се забавя, всичко това се отразява зле върху здравето ви. Други признаци за стрес са : напрегнатите мускули, отслабването на имунната система, безсънието, загрижеността, отчуждението, раздразнителност, трудно запомняне и концентрация, повишена употреба на алкохол, цигари, наркотици, проблеми с гърба и пр.
Повечето хора имат различни тълкувания за стреса . Но това, което е от значение са мислите за ситуациите, в които се намират. Ние имаме навик непрекъснато да преценяваме ситуациите пред които сме изправени в живота. Оценяваме всяка една и решаваме дали е заплаха и как можем да се справим с нея и с какви средства. Ако решим, че необходимите ресурси за ефективно справяне с положението са извън възможностите ни възприемаме това като стресиращо и реагираме с класически отговор на стрес. Ако в такава ситуация решим, че разполагаме с всички ресурси и умения за да се справим с положението, тогава не възприемаме ситуацията като стресираща.
Как да отговорим на стреса, който оказва негативно влияние върху здравето ни?
Важното е да знаем, че не всички тълкуваме всяка ситуация по един и същи начин. И не всички разполагаме с еднакви умения за справяне в отделни ситуации.
Не само отрицателните ситуации се определят за стресиращи. Например раждането на бебе, което се смята за щастливо и положително може отново да предизвика стрес у нас, най-вече заради идеята, че не сме сигурни дали ще се справим ефективно. Всъщност това, което е по-важно от дадено събитие са мислите ни за него. Вашето тълкуване за събитията и предизвикателствата в живота може да определят дали те ще се отразят положително и няма да навредят на здравето ви или обратното. Затова е важно да приемате ситуацията от положителна гледна точка, ако искате да бъдете здрави и щастливи.
Стресът може да предизвика наистина сериозни здравословни проблеми. Увеличава се възможността за сърдечен удар, аритмия, астма, колит, диабет, депресия, също така може да изиграе роля и при рака на гърдата и още други.
Как да се справите със стреса?
Правете упражнения. Те имат благоприятен ефект върху психологическото и физическото състояние на човека.
Разпределете труда по време на работа.
Спрете алкохола и цигарите, те няма да ви помогнат за справяне със стреса. Намалете дозите на кофеин също.
Яжте много плодове и зеленчуци. Уверете се, че имате здравословен и балансиран хранителен режим.
Не забравяйте да заделяте малко време за себе си. Отпуснете се и се погрижете за собствените интереси.
Споделяйте с приятелите и семейството, а също и с началниците в работата изразете тревогите и мислите си.
Потърсете професионална помощ.
Медитацията, масажът, йогата са известни с това да помагат на хората със стреса. Опитайте някои от тези техники за релаксация.