Сайтът използва бисквитки.
С развитието на науката и технологиите се променя целият свят – включително начините, по които се грижим за кожата и красотата си.
Понятието „козмецевтика“ през последните години става все по-популярно у нас, но се използва още от 1984 година. Създадено е от дерматолога доктор Алберт Клигман. С него се обозначават продукти за грижа за кожата, които са някъде по средата между козметичните и фармацевтичните. Те са с по-силно действие от козметичните, но с по-слабо от тези на лекарствата, отпускани с рецепта.
Смята се, че техните биоактивни съставки имат фармацевтичен ефект върху кожата – повлияват структурата ѝ и функциите на кожните клетки. След употребата им се забелязва бърз ефект – подобряване на тена и текстурата, еластичността и плътността, пигментацията и фините линии. Във възможностите им е да решават някои проблеми, които козметиката не може – премахване на сухота и дехидратация, белези и пигментация, акне и акне при възрастни, фотоувреждания, облекчаване на атопичен дерматит и др. Може би ако трябва да сравним козмецевтиката с нещо познато, то бихме могли да я сравним с медицинската козметика.
От друга страна козмецевтичните продукти – точно като козметичните – не преминават през строгия контрол на свойствата им, задължителен за лекарствата. Затова някои специалисти твърдят, че „козмецевтика“ е по-скоро маркетингов термин и използващите го производители не се ангажират правно с твърденията си.
Слънцезащитни филтри
Задачата им е да предпазват от слънчево увреждане, фотостареене и рак на кожата.
Антиоксиданти
Това се биоактивни вещества, които противодействат на свободните радикали в организма и го пазят от увреждания на клетъчно ниво:
Ретиноиди
Веществата от групата на витамин А са много типични за козмецевтиката. Те подтикват производството на еластин и колаген, с което възстановяват плътността, мекотата и равномерния тен на кожата. Забавят стареенето.
Други козмецевтични съставки
Помнете, че не е достатъчно важните вещества да са включени в състава на козмецевтичния продукт. Трябва да са на първите няколко места. Всички по-надолу в списъка са в твърде малко количество, за да може наистина да повлияят на кожата ви.
Когато въвеждате в рутинната си грижа нов козмецевтичен продукт, проверявайте има ли необходимост от адаптационен период при употребата му. Някои от съставките на козмецевтиката (като ретиноидите) могат да предизвикат в началото дразнене на по-чувствителната кожа.