Какво представлява успешното стареене 29.04.2022
Остаряването е съпроводено с отслабване на функциите на организма и влошаване на здравето. И това е, което прави старостта нежелана и плашеща. Възможно ли е да остаряваме здрави, да имаме пълноценен живот и в напреднала възраст? В отговор на тези въпроси е разработена концепцията за успешно стареене.
Какво ще рече „успешно стареене“
Най-общо то се определя като добре запазено физическо, психологическо и социално функциониране в напреднала възраст без сериозни заболявания.
Целта на концепцията е да открие как да се удължи делът на проживените в здраве и запазена функционалност години при увеличената продължителност на живота. Тя има два аспекта. Единият се отнася до гледната точка и интересите на обществото – по-ниски разходи за здраве, по-висока ангажираност на възрастните в социалния и стопански живот, по-ниска ангажираност на по-младите в трудоспособна възраст с обслужването на болните възрастни и т. н. Другият е гледната точка на отделния човек, който се стреми към добро качество на живот, интегриране в социалната общност, запазено добро самоусещане и самочувствие, автономност и физическа независимост.
Кои са основните фактори за успешно стареене
Успешното стареене се описва основно от четири фактора:
- избягване на болести и увреждания;
- запазване на високи познавателни и умствени способности и физическа годност;
- активно ангажиране в живота на общността;
- постигане на добра психологическа адаптация (положително настроение и справяне със стреса) в по-късните години.
Въпреки че на пръв поглед влошеното здраве в напреднала възраст е най-важният фактор за влошено качество на живот, практиката показва, че и хората с хронични заболявания постигат високо качество на живот в късна възраст. Определящи се оказват механизмите за психологическа и социална адаптация, за която пък отговорни са създадените държавни и обществени политики.
Когнитивната функция се очертава като най-важен фактор на индивидуално ниво. Поддържането на познавателните способности и предотвратяване на нарушенията на паметта са в основата на постигането на успешното стареене.
Физическата годност е следващата определяща по значимост. Намаляването на мускулната маса и мускулната сила са нежелани характеристики на старостта. За забавяне на проявлението им са решаващи физическата активност и начина на хранене през целия живот.
Запазената социална активност и уменията за психологическо адаптиране към възрастовите промени до голяма степен компенсират отслабването на когнитивната и физическата функция и подкрепят успешното стареене.
Зависи ли от вас доколко успешно ще остарявате
Според биогеронтолозите само 25% от механизмите на стареенето зависят от генетиката. Останалите 75% зависят от условията на околната среда, включително от собственото ви поведение, което създава и/или избира външните условия. Става дума за обездвижване и физическа активност, за контрол върху теглото и затлъстяване, тютюнопушене или прекарване повече време на открито в природата, добро образование (добър когнитивен запас) и неграмотност и т. н.
Запазване на физическото здраве
- Ходете на лекар за профилактика и при необходимост;
- не пренебрегвайте хроничната болка – тя може да доведе до инвалидизирането ви и влошаване на качеството на живот;
- останете активни – упражненията поддържат доброто здраве, никога не е късно да започнете и винаги има варианти, подходящи за моментното ви състояние;
- избирайте здравословни храни – това е от огромно значение за опазването на здравето и успешното стареене. Допълвайте хранителните дефицити с подходящи хранителни добавки за възрастта си;
- спете достатъчно.
Запазване на психичното благополучие
- Упражнявайте мозъка непрекъснато – четене, чужди езици, пъзели, судоку, кръстословици, решаване на различни задачи се противопоставят на загубата на мозъчни функции;
- работете на непълно работно време, като доброволец, като занаятчия – удовлетвореността и усещането за полезност е условие за успешно стареене;
- бъдете позитивни – психологическата адаптираност отразява начина, по който възприемате остаряването си, доколко успявате да си поставяте нови жизнени цели и да приемате напредването на възрастта като естествен процес.
Запазване на силни социални връзки
- Поддържайте старите приятелства и създавайте нови;
- пътувайте и се забавлявайте;
- включете се в групови дейности;
- включете се в отглеждането на внуците си или в грижите за децата в общността;
- запазете ролята си в общността, не само получавайте подкрепа, но и оказвайте подкрепа, поддържайте продуктивни дейности и междуличностни отношения.
Обадете ни се при нужда от информация за хранителни добавки, подходящи за възрастта ви, или от обезболяващи без рецепта. Ние ще ви консултираме.