Какво представляват автоимунните заболявания 26.03.2023
Имунната система пази организма от външни нашественици и вътрешни нежелани промени. В някои случаи обаче имунните клетки се обръщат срещу собствените си телесни клетки и тъкани. Тогава възникват автоимунните заболявания.
Какво представляват автоимунните заболявания
По дефиниция имунната система безпогрешно различава собствените от чуждите клетки, здравите от болните, и атакува нашествениците, болните клетки и вредните вещества. При автоимунните реакции антителата са насочени към собствените тъкани.
Те може да атакуват един орган (панкреаса при диабет 1) или атаката да има системен характер и да е насочена към организма като цяло (лупус). Тя предизвиква хроничен възпалителен процес, който води до патологични промени в прицелните органи и нарушава нормалната им функция. Уврежданията в различните тъкани водят до различни болести. Те се характеризират с остри пристъпи и ремисии, като целта на медицината е ремисиите да бъдат удължени.
Какви са причините за автоимунните заболявания
Засега няма точен отговор на този въпрос. Автоантитела се срещат и при здрави хора, но автореактивните Т-клетки и автореактивните В-клетки на имунитета при тях се държат под контрол. Какво елиминира този контрол в някои случаи, все още не знаем.
Затова пък се очертават ясно основните рискови фактори, които обуславят нарастването на риска:
Лечими ли са автоимунните болести
Принципно не, те не могат да бъдат излекувани, макар че има някои, при които настъпват продължителни ремисии, а други изчезват с времето. Съвременната медицина по-скоро се стреми към контрол върху свръхактивния имунен отговор с имунопотискащи препарати и намаляване на възпалението. Лечението е насочено и към облекчаване на симптомите.
Важно е да се опитвате да държите ситуацията под контрол, защото тези болести повишават риска и от сърдечни неблагополучия.
Вероятно се питате дали е възможна профилактика? Трудно е да се каже, при положение, че не се знаят точните причини, предизвикващи заболяванията. Но пък е възможно да се намесите в премахването на някои от рисковите фактори. Можете да промените диетата си, пребиваването в замърсена среда, да се постараете да се върнете към оптималното си тегло.
Търсете лекарска консултация при всяко дискомфортно състояние, продължило по-дълго – особено ако ваши близки страдат от автоимунни заболявания.