Очите имат изключително сложно устройство. От тях получаваме над 80 – 90% от информацията за външния свят. Те са лесно податливи на увреждания, инфекции и възпаления. Имат характерни заболявания и най-сериозните от тях са свързани с липсата на специфични хранителни вещества, преумората и престоя в замърсена среда, естественото остаряване.
Късогледство, далекогледство, астигматизъм и пресбиопия
Това са най-често срещаните нарушения на зрението. Свързани са с яснотата на образа според отдалечеността на предмета, като пресбиопията е пряко свързана и с напредването на възрастта. Тези нарушения на очното здраве са трайни и масови, но се коригират лесно с очила и контактни лещи.
Възпаления
Те се случват поради наранявания на очите или инфекции. Особено чести са блефаритите – по ръба на клепачите в корените на миглите; възпалените мастни жлези – „ечемик“; възпаление на конюнктивата – конюнктивит и др.
Сухо око
Синдромът на сухото око е все по-често срещан. Дължи се обикновено на преумората на очите поради продължително непрекъснато взиране в екраните на различни устройства.
Болести, водещи до слепота
Това са катарактата, глаукомата и дегенерацията на макулата. Те се свързват с дегенеративните процеси с напредването на възрастта и водят до слепота. Развиват се бавно и продължително време и най-често се откриват, когато вече са нанесли сериозни поражения или случайно – при профилактичен преглед. Към тях можем да причислим и диабетната ретинопатия.
Дори и да ви се струва странно, отношение към доброто очно здраве имат:
• балансираното хранене – с много плодове и зеленчуци;
• физическата активност, поддържаща тялото в добра кондиция;
• здравословното тегло;
• стриктният контрол върху хипертонията и диабета;
• отказът от тютюнопушене;
• достатъчно сън – средно 7-8 часа всяка нощ;
• добрата хигиена при работа с почивки на очите на всеки 20 минути – отклонявайте погледа навън през прозореца и фокусирайте погледа си върху нещо за 20тина секунди. После продължете работа;
• качествени слънчеви очила през деня и защитни очила при рискови занимания;
• добра хигиена при носене на контактни лещи;
• профилактичен преглед на около две години, ако сте под 40 и нямате проблеми със здравето и веднъж годишно при по-зряла възраст.
Лутеин и зеаксантин
Лутеинът и зеаксантинът са каротеноиди с антиоксидантно действие и са съсредоточени в макулата и ретината на очите. Тялото не ги произвежда само, а те са в състояние да забавят развитието на катарактата, както и възрастово обусловената дегенерация на макулата и дори донякъде да обърнат процесите.
Витамини
Важни са витамините А, С и Е, както и витамините от В комплекс – В1 (тиамин), В2 (рибофлавин), В3 (ниацин), В6 (пиридоксин), В9 (фолиева киселина), В12 (кобаламин).
Минерали и биоактивни съставки
За да поддържате добро очно здраве са ви нужни Омега 3 полиненаситени мастни киселини, цинк, селен, бетакаротин и т. н.
Можете да ги набавите от храната
Диетата, осигуряваща добро очно здраве, задължително включва: риба като източник на Омега 3; яйца като доставчик на витамин А, лутеин и зеаксантин; млечни – цинк и витамин А; бадеми, ядки семена – витамин Е и Омега 3; моркови, зеленолистни – кейл, спанак, брюкселско зеле и броколи; плодове – цитруси, ягоди, малини, къпини, боровинки и т. н.
Ако се опасявате, че не се храните пълноценно, говорете с лекаря си и изберете най-подходящите хранителни добавки, които ще поддържат очите ви здрави, а зрението ви – добро!