Сайтът използва бисквитки.
С удължаването на живота нараства честотата на хроничните заболявания. Сред тях са загуба на слух и зрение, отслабване на имунитета, ставни болести и остеопороза, диабет 2 и т. н. Нещо повече – с всяка петилетка над 65 е все по-вероятно възрастният човек да страда от няколко болести едновременно. Това не е задължително за всеки, надхвърлил 65, но все пак над 85 години сърдечно-съдовите нарушения, белодробните заболявания, деменциите са по-скоро норма, отколкото изключение.
Някои от тези заболявания са смъртоносни. Други влошават качеството на живот, инвалидизират човека и го лишават от възможността да живее самостоятелно.
Кои са най-типичните болести за възрастните?
Процесът се приема за нормална част от стареенето, но почти 20% от възрастните до 85 години вече страдат от саркопения – значима загуба на мускулна маса и сила. Съпровожда се с увеличаване на мастната тъкан, затруднения в извършване на ежедневните дейности, промени в метаболизма. Бързото задълбочаване на процеса води до смърт.
Отслабват всички имунни функции и организма губи защитните си сили. Инфекциите при възрастните са все по-чести, по-тежки, с повече странични последици, ваксините са по-слабо ефективни. Нараняванията заздравяват по-бавно, херпес зостер е по-чест и по-мъчителен.
Сърдечно-съдови заболявания
са първа причина за смъртност сред възрастните. При това при най-възрастните те могат да са и зле диагностицирани – особено исхемичната болест. За напредналата възраст са характерни скованост, изменения на съдовете и атеросклеротични възпаления. Те повишават риска от периферно-съдови заболявания, мозъчно-съдови проблеми, когнитивни увреждания, увреждания на други органи и т. н.
Тя е най-често срещаното хронично заболяване сред възрастните и е основен фактор за атеросклерозата. Води до проблеми не само със сърцето, но и с бъбреците и други органи и системи.
Исхемичните инсулти се предизвикват от липса на приток на кръв към мозъка поради запушване на съд. Хеморагичният е следствие от разкъсване на кръвоносен съд и кръвоизлив в мозъчната тъкан. И в двата случая зони от мозъка остават без кислород и се разрушават необратимо. Могат да причинят смърт или тежки увреждания и инвалидизация. Случват се и при по-млади хора, но са по-типични за напреднала възраст.
Това е втората водеща причина за смърт в напреднала възраст. Смята се, че в този период са характерни бавно растящите тумори. Според съвременната медицина не бива да се отказва агресивно лечение на рака на възрастни над 80 – 90 години. Реакцията на лечението зависи от общото функционално състояние на пациента, а не от възрастта. Възникват въпроси, дали е оправдан скринингът на различните видове рак над 75 години, още повече, че при някои видове често се установяват фалшиви положителни резултати.
Засегнатите от всички възрасти се увеличават, заболелите непрекъснато се подмладяват. При възрастните той е сериозен рисков фактор за сърдечно-съдови болести. Свързан е още с периферно артериално заболяване и периферна невропатия, диабетни язви на краката и ампутации. Лечението на възрастните е сложно, те са много уязвими и склонни към хипогликемия. Редовните разходки могат да подобрят кръвообращението на краката.