Малкото дете често боледува от вирусни инфекции. Смята се за естествено това да се случва между 6 и 8 пъти годишно. С израстването му до тийнейджър те постепенно намаляват до около 4 – като при възрастните. Като се прибавят още няколко настинки и 2-3 стомашни неразположения, става ясно, защо ви се струва, че хлапето е постоянно болно.
Настинките и вирусните инфекции започват след 6тия месец, когато прехвърленият от майката пасивен имунитет е изчерпан, а собственият още е твърде незрял. Той тепърва ще се развива и съзрява – чрез постоянни срещи с различни патогени.
Колкото по-интензивно общуват децата, толкова по-вероятно е да боледуват често. Повечето инфекции са леки, преминават бързо и без особено лечение. Хлапетата се възстановяват бързо и изглеждат здрави между две боледувания, растат и се развиват нормално. Честота на разболяванията намалява с възрастта.
Най-сериозни са рисковете, когато детето:
Посещава детска градина или училище;Сред естествените причини за вирусните заболявания са също алергиите, неразпознатата астма, анатомичният принос (пример – малките много страдат от възпаления в ушите. С порастването на черепа дренирането на ушните канали се подобрява и ушните възпаления намаляват).
При честите вирусни заболявания може да се мисли за евентуален имунодефицит. Важно е обаче да имате предвид, че по правило детето с имунни проблеми не боледува по-често от другите. По-скоро то боледува по-тежко и се налага да се хоспитализира. Инфекциите са по-сериозни – от циреи по кожата до пневмонии. Не изглежда здраво между боледуванията и растежът му се забавя.
Имунодефицитът може да е първичен или вторичен. С първичен имунодефицит се ражда едно на около 2000 деца. Той е наследствен и носителите му са предразположени към инфекции, отклоняващи се от нормата възпалителни отговори, автоимунни и онкологични заболявания. Ранното му диагностициране и лечение намалява значително заболеваемостта и дори смъртността, характерна за нелекувания първичен имунодефицит.
Вторичният се проявява след недохранване, тежки преболедувани и рецидивиращи вирусни заболявания, рак.
Това са повтарящи се възпаления на горните дихателни пътища, които по-рядко засягат и долния дихателен тракт. Често са резултат на недоизлекувано заболяване, на астма и както вече казахме – на алергии или анатомични проблеми. Обяснението може да е и в честото излагане на инфекциозни агенти в околната среда (в детските заведения).
Но зад тях може да се крият вродени аномалии на дихателните пътища, муковисцидоза, различни синдроми на имунна недостатъчност. Лекарят ви ще прецени нужни ли са и какви изследвания, за уточняване на диагнозата.
Честите вирусни инфекции намаляват с възрастта и развитието на имунната система на детето. По принцип са безобидни и не оставят последици за здравето на слънчицето ви. Помогнете му да израсне по-лесно този период като му осигурите балансирано хранене, престой на открито и много движение. Добавете и мултивитамини с добро качество като „Фрутдеп микс“.