Преди употреба моля прочетете внимателно написаното в листовката
ЛИСТОВКА ЗА ПАЦИЕНТА
DACARBAZIN (ДАКАРБАЗИН)
Прочети повече >>
Преди употреба моля прочетете внимателно написаното в листовката
ЛИСТОВКА ЗА ПАЦИЕНТА
DACARBAZIN (ДАКАРБАЗИН)
СЪСТАВ
Един флакон съдържа активнодействащо вещество Dacarbazine в количество 200 mg под формата на прах за инжекционен разтвор. Включени са и следните помощни вещества: лимонена киселина, манитол, натриев метабисулфит.
ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА Прах за инжекционен разтвор
СВОЙСТВА НА ЛЕКАРСТВОТО И НАЧИН НА ДЕЙСТВИЕ
Дакарбазинът се отнася към противотуморни средства. Той потиска растежа на туморите, като блокира редица фактори в туморната клетка, необходими за нейното развитие.
ЗА КАКВО СЕ ИЗПОЛЗВА ДАКАРБАЗИН?
Прилага се в комбинация с други противотуморни средства, рядко самостоятелно, за лечение на малигнен меланом, болест на Hodgkin, саркоми на меките тъкани, малигнени карциноиди, първични мозъчни тумори.
ВНИМАНИЕ!
КОГА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ УПОТРЕБЯВА ДАКАРБАЗИН
Това лекарство не трябва да се приема в следните случаи:
• Свръхчувствителност към дакарбазин или някое от помощните вещества;
• Бременност и кърмене;
• Нарушено кръвотворене и кръвосъсирване
ПРИ СЪМНЕНИЕ ВИНАГИ ПИТАЙТЕ ВАШИЯТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ ЗА СЪВЕТ
СПЕЦИАЛНИ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ
При третиране с дакарбазин могат да бъдат намалени защитните сили на организма. Поради това е необходимо да се избягват контакти с пациенти с остри инфекциозни заболявания и имунизирани с жива полиомиелитна ваксина през последните месеци; да не се правят имунизации. Поради съществуващия риск от кръвоизливи при лечението с дакарбазин, необходимо е болният да се предпазва от наранявания; при посещение на стоматолог да предупреждава за приемането на дакарбазин.
ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ С ДРУГИ ЛЕКАРСТВА ИЛИ ДРУГИ ФОРМИ НА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ
За да се избегнат възможни неблагоприятни взаимодействия между няколко медицински продукта, винаги информирайте Вашият лекар или фармацевт за всички лекарства, които приемате, включително и тези - отпускани без рецепта!
Дакарбазинът може да взаимодейства със следните лекарствени средства, в резултат на което да се засилят неговите нежелани ефекти или да се намали терапевтичния му ефект: амфотерицин В, антитиреоидни средства / лекарства за лечение на щитовидната жлеза/, азатиоприн, циклоспорин, ганцикловир, зидовудин, интерферон, интерлевкин-2, колхицин, леводопа, пликамицин, фенобарбитал, фенитоин, флуцитозин, хлорамфеникол.
БРЕМЕННОСТ И КЪРМЕНЕ
Дакарбазин, като цитостатично средство, притежава тератогенно / увреждащо плода/ дейстие, поради което употребата му по време на бременност е противопоказана. Той уврежда сперматозоидите, поради което по време на лечението с него е необходимо да се спазват строги мерки на контрацепция.
По време на лечение с препарата на жени кърмачки, кърменето трябва да бъде преустановено.
ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ И КЪРМЕНЕ ВИНАГИ СЕ СЪВЕТВАЙТЕ С ВАШИЯ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ, ПРЕДИ ДА ПРИЕМАТЕ МЕДИЦИНСКИ ПРОДУКТ
КАК ТРЯБВА ДА СЕ ПРИЕМА ДАКАРБАЗИН? НАЧИН И ПЪТ НА ВЪВЕЖДАНЕ
Дакарбазин се прилага само строго венозно. Попадането на лекарството извън вената може да доведе до парене, дразнене и силна болка.
ДОЗИРОВКА
Дозата и продължителността на лечението се определят от лекуващия лекар при стриктен контрол на кръвната картина.
Всеки флакон се разтваря с 19.7 мл стерилна вода за инжекции. Полученият бледо жълт разтвор съдържа 10 мг дакарбазин на 1 мл с pH 3-4 и се прилага строго венозно за 1 минута. Така приготвеният разтвор може да се разреди с 5% декстроза и да се приложи като интравенозна инфузия.
След разтваряне флаконът може да се пази до 72 часа при температура 4°С или 8 часа при стайна температура / 20°С/.
НЕЖЕЛАНИ РЕАКЦИИ
При лечението с дакарбазин могат да се наблюдават следните нежелани реакции:
По-често се срещат нарушалия от страна на кръвотворната система -намаляване броя на белите кръвни телца и тромбоцитите. Тези промени започват на 7 ден ат началото на приемането на лекарството, максимално са изразени към 10-14 ден и отзвучават след 3-4 седмици от спирането на терапията. При отделни пациенти може да се наблюдава анемия и нарушения на кръвосъсирване и като следствие на това - кървене. Най-често срещаните нежелани ефекти от страна на стомашно-чревния тракт са безапетитие, гадене и повръщане, които след 1 -2 дена преминават. За тяхното намаляване се препоръчва да не се приема храна и течности поне 4-6 часа преди приложението на дакарбазин. Рядко се наблюдава диария, която в отделни случаи може да бъде тежка. Може да се появи увреждане на устната лигавица - язви, възпаление, а също и промяна на вкуса. В отделни случаи може да се_наблюдава зачервяване на лицето, кожни обриви, повишена чувствителност на кожата при излагане на слънце; изтъняване или опадане на косата, която се възстановява след спирането на лечението.
Възможни са грипоподобни симптоми -повишаване на телесна температура, треска, болки в мускулите и бърза уморяемост. На мястото на инжектиране може да се появи болка и парене. Те могат да бъдат отстранени с компреси.
При поява на описаните горе или други неблагоприятни ефекти, несвързани със симптомите на самото заболяване, е необходимо незабавно да уведомите за това лекуващия Ви лекар!
НЕ СЕ КОЛЕБАЙТЕ ДА ПИТАТЕ ВАШИЯТ ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ ЗА СЪВЕТ ИНФОРМИРАЙТЕ ГИ ЗА ВСЕКИ НЕЖЕЛАН ИЛИ НЕПРИЯТЕН ЕФЕКТ, КОЙТО СТЕ ЗАБЕЛЯЗАЛИ И
НЕ Е ОТБЕЛЯЗАН В ТАЗИ ЛИСТОВКА.
СЪХРАНЕНИЕ
Да се съхранява на тъмно и сухо място при температура 2-8°С. Пазете лекарството в места, недостъпни за деца!
СПЕЦИАЛНО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ПРИ СЪХРАНЕНИЕ
След разтваряне, флаконът може да се пази до 72 часа при температура 4°С или 8 часа при стайна температура (20°С). Разтворите с декстроза могат да се запазят до 24 часа при температура 4°С или 8 часа при стайна температура (20°С). Да не се замразява!
СРОК НА ГОДНОСТ 2 /две/ години
НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ ЛЕКАРСТВОТО СЛЕД ДАТАТА, ПОСОЧЕНА ВЪРХУ ОПАКОВКАТА
ПРОИЗВОДИТЕЛ И ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
УНИФАРМ АД, София, ул. „Трайко Станоев” N 3
В ТАЗИ ЛИСТОВКА НЕ Е ДАДЕНА ПЪЛНАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ТОВА
ЛЕКАРСТВО. АКО СЛЕД ПРОЧИТАНЕТО Й ВЪЗНИКНАТ НЯКАКВИ
ВЪПРОСИ ИЛИ НЕ СТЕ СИГУРНИ В НЕЩО, ОБЪРНЕТЕ СЕ КЪМ ВАШИЯ
ЛЕКАР ИЛИ ФАРМАЦЕВТ
ДАТА НА ПОСЛЕДНАТА ПОПРАВКА НА ТЕКСТА:
Ноември, 2001 г.