Сайтът използва бисквитки.
Измерването на кръвното налягане у дома е част от контрола на хипертонията. То дава по-точна представа за реалните стойности и за колебанията им, отколкото редките измервания при лекаря. Осигурява надеждна база за анализ доколко добре се повлиява състоянието ви от избраното лечение.
На пазара има много продукти с различни опции, които се разделят на няколко основни типа. Първите са механични. При тях напомпването е ръчно, отчитането става със слушалка и манометър. Мерят точно, но за правилното отчитане се изисква специална подготовка. От този тип са професионалните модели за лекарите и медицинските работници.
За домашна употреба предпочитани са електронните. При полуавтоматичните напомпването е ръчно, но отчитането е автоматично, с изписване на стойностите върху дисплей. При автоматичните и напомпването, и отчитането са автоматизирани. Според мястото на измерване могат да са за ръката над свивката на лакътя; да се поставят на китката или на пръста.
Как да разберете какъв апарат ви е нужен за домашно проследяване на кръвното налягане?
Спрете се на този, който най-лесно ще използвате. Ако до този момент не сте работили със слушалка, не правете експерименти! По-добре вземете електронен - автоматичен или полуавтоматичен, като тези на Sendo и Omron. Разликата в цената не е голяма.
Най-точно мерят уредите с маншет за ръката над лакътя. Тези за китката и пръста са по-несигурни - особено за хора над 50-те, но в определени случаи може да са по-доброто решение. Що се отнася до смартфоните и смарт гривните с приложения за следене на кръвното налягане, поне към момента лекарите не смятат, че могат да им се доверят.
Препоръчително е да мери кръвно налягане, пулс и аритмия. Нека вашият апарат има памет, за да не ви се налага да помните или записвате. Ако ще го използват повече хора, добро решение е да вземете модел с възможност за повече акаунти (отделно запаметяване на измерванията на всеки). Не плащайте за опции, които не са ви нужни - сигнализации, изпращане на данните на сайт или в облак.
Големината на маншета е важна. Като го поставите на ръката си, е нужно той да приляга добре и да позволява подпъхването на върховете на два пръста. Ако маншетът е голям или малък, измерването ще е неточно. При много пълни хора, за които няма достатъчно голям маншет, решение е апаратът за китка.
Лабораторното валидиране е гаранция за точност. Но то не е веднъж завинаги направено. След година-две работа е добре да калибрирате (сверявате) уреда.
За правилното измерване не е достатъчно апаратът да е качествен и сигурен. Трябва да следвате няколко прости правила:
мерете кръвното си налягане, когато сте спокойни - 20-30 минути след физическо натоварване, след последната цигара и кафе, с празен пикочен мехур и поне след 5-10 минутна почивка;
седнете изправени на твърд стол с права облегалка. Стъпете хубаво на пода. Краката не бива да са кръстосани. Не говорете, не се занимавайте с нищо друго;
ръката трябва да е върху сигурна опора, а маншетът (независимо дали е над лакътя, или на китката) да е на нивото на сърцето. Той трябва да ви е по мярка и да е поставен добре на гола кожа. Не запретвайте ръкава, защото - ако пристяга ръката - измерването няма да е коректно. При нужда идете с апарата при лекаря или фармацевта си, за да ви покажат как се прави.
Мерете по едно и също време - да речем сутрин и вечер - на една и съща ръка поне една седмица.
Правете 2-3 измервания през минута-две. Уточнете с лекаря си, дали да записвате всяко измерване или усреднена стойност.
На Vitania.bg ви предлагаме прецизните апарати за кръвно налягане на “Сендо” и “Омрон” - марките, които формират стандартите в производството на тази техника. В подборката ни са включени внимателно селектирани продукти и на други известни производители. Дълготрайните партньорски отношения с доставчиците ни позволяват да продаваме на добри цени.
Ако не сте сигурни какъв апарат да изберете за себе си, попитайте лекаря си или ни потърсете за консултация.